Vytvořila firma IT Partner
cz en de fr

Vítame Vás na našich webových stránkách.

Expandmenu Shrunk


Biografie

Pražákovo kvarteto

Pražákovo kvarteto hraje ve složení Jana Vonášková – 1. housle, Vlastimil Holek – 2.housle, Josef Klusoň – viola a Michal Kaňka – violoncelo.

Všichni členové jsou absolventi Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění. Komorní hru studovali u členů Vlachova,Pražského a Smetanova kvarteta. Zároveň byli v kontaktu s univerzitou v Cincinnati, kde studovali zejména hudbu 2.Vídeňské školy.

V roce 1979 získalo Pražákovo kvarteto 1.cenu v soutěži Pražského jara, ale již rok předtím zvítězilo v prestižní mezinárodní soutěži ve francouzském Evianu. Od té doby se soubor stal pravidelným hostem na všech mezinárodních pódiích jak v Evropě a v severní Americe, tak v Japonsku a Austrálii.

Během své již téměř 50 leté kariéry natočilo Pražákovo kvarteto na 50 kompaktních disků u francouzské firmy Praga Digitals, kde zaznamenalo kompletní kvartetní dílo Beethovena,Brahmse, Schuberta , 2.Vídeňské školy a všechna významná díla českých skladatelů ,za které obdrželo bezpočet mezinárodních ocenění.
Po vážných zdravotních problémech primária se Pražákovci rozhodli 2015 pozvat na post prvních houslí úspěšnou reprezentantku mladé generace Janu Vonáškovou. Energie mládí a dlouholetá zkušenost vrátily soubor zpět na světová pódia.

V roce 2018 soubor vydal po 20 letech druhou nahrávku kvartetů B.Smetany, která vyšla u příležitosti 100 výročí vzniku Československa a provázela soubor na turné po Japonsku( 23.turné) ,Číně – mimo jiné v Pekingu,Wuchanu a Šanghaji a na prestižním festivalu MOSTLY MOZART v Lincoln Centre v New Yorku a dále pak po významných hudebních centrech v Evropě – Amsterdam, Londýn, Marseille,Ženeva atd.

V říjnu 2019 zahájili Pražákovci novou sezónu komorního spolku ČF . Poté následovaly koncerty po Evropě. Naplánováno bylo i turné po Číně. Bohužel však čínská strana zrušila turné několika pražských souborů včetně Pražákova kvarteta z politických důvodů .

V následující sezoně kvarteto provede integrál Beethovenových kvartetů na dalším turné po Japonsku .V prosinci opět vystoupí soubor na koncertě Spolku pro komorní hudbu. V novém roce budou následovat koncerty v Itálii,Francii a Švýcarsku a velké turné po USA

Členové Pražákova kvarteta hrají na tyto nástroje : 1.housle –Joseph Gagliano (1780), 2. housle Paolo Albani (1790), viola Tomáš Pilař (2006), violoncello Christian Bayon (2006)Comments are closed.


patickaimg